Brancin v soli

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Zadnijč enkrat sem imel rojstni dan... Zvečer me zvonec vrže is pojstle, sem pač mal zadremal, grem odpret vrata in tam se pojavi prijetna gospodična z ogromno vrečko v roki. Vošči mi vse naj naj, mi porine vrečo v roke in gre... Počasi sem se začel prebujat, in špegat u vrečo kaj je teta prinesla in vedno bolj sem bil vsel. V vreči je bila ena ogromna podolgovata škatla, v njej pa pravi pravcati Piranski Brancin. Lepo na ledu, obložen tudi s posebnimi vrečkami ledu, skratka definitivno svež. V vreči je bilo še 3 kile piranske nerafinirane soli in pol litrčka olivnega olja:)
Špigola je mela slabo kilo, zato sem se odločil, da jo spečem v soli. Predvsem pa se mi ni dalo zunaj komplicirat. Za pečenje v soli je treba ribo očistit, luske pa se pusti pri miru. V trebušček sem mu dal dve vejici rožmarina in nekaj strokov česna. V protfan sem stresel ene pol škatle soli, jo lepo razporedil, nanj dal ribo in zasul z ostale pol škatle. Glava in rep sta komot zunaj, važno je, da je tisto kar se poje zasuto. Potem sem to sol narahlo pošprical z vodo, da se lepše sprime in zaprl na 200 stopinj ogreto pečico za ene pol ure...
Moram rečt, da sem bil prijetno presenečen nad rezultatom. Ribica je bila naravnost odlična, zgleda pa približno takole:

fish.jpg


Čeprav tale slika ni moja. Nisem mel cajta poslikat:)
 

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Mislim, da je dobra vsaka groba sol. Prepričan pa sem, da bi bila dobra tudi čisto navadna glina oz. ilovica. Tako smo namreč včasih pekli postrvi. Najprej smo jo ujeli, s kolom po betici, očistili, zavili v cajtng papir in nato v ilovico. Vse skupaj pa v vročo žerjavico. Verjemi, boljše ribe še nisi jedel...
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
892
101
43
Citat:
Uporabnik gs1422 pravi:
Kako pa veš, da je pečena? In kje je poanta peke v soli?
rolleyes-1.gif

Približno velja - za vsako deko eno minuto. Čeprav pri velikih ribah ne več
smile-1.gif
Ampak kilskega bi jaz imel v pečici 50 minut, celega zasutega. Finta je, da se skuha v lastni sopari in strah bi me bilo, da bo pri glavi uhajala.
Pri dovolj velikem (kilski to že je), se splača potrudit in ga spucat skozi škrge. Tako trebuh ostane cel (ok, lahko mu mal raztrgaš rit za en neolupljen strok česna in mal limone ali rožmarina). Ta način pucanja je kar težaven in tricky, ampak bistveno zmanjšaš možnost, da bo (recimo pri pucanju) prišla riba v stik s soljo. Pri tamalih pa jim jaz zaprem trebuh z alufolijo.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.417
987
113
Obišči stran
>
smile-1.gif
Povabim te na "escargot":) Pojedel boš prav vse, zmenjeno?

Ne hvala, polže pa kar sam jej
evil.gif


Js sm mel bl v mislih kako pečenjaro
wink-1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Kako zapreš trebuh z alu folijo?

Ne znam si predstavljat, kaj konkretno narediš.

Drugač se pa ribe po reglcih vedno pucajo skozi škrge, samo jaz se za domačo uporabo na to požvižgam.
Nekje pa mora biti razlika med francosko restavracijo in domačo kuhinjo.
grin1.gif
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Jest?
redface-1.gif


Jest že ne.
No, trudim se.
Pol uspeha je, da te veseli eksperimentirati v kuhinji.
In da se znaš nasmejat tudi, če stvar ne rata glih po reglcih.
Aja - pa ne smeš biti cagav (da te je strah, kaj bo in kako bo). Ker se ta strah kar prenese v jed in je zato ta zanič.

Ampak Cbb je pa res car.
smile-1.gif